canderos روزنامه بارسلونا روزنامه نگار

canderos: روزنامه بارسلونا روزنامه نگار اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی فرمول تضمین ثبات ارزی

بعد از اقدام مناسب سیاست گذار، تقاضای احتیاطی از بازار کنار رفت تا با مدیریت نوسانات آرامش به بازار بازگردد. از چهارشنبه گذشته، روند قیمت ها شکل نزولی به خود گ

فرمول تضمین ثبات ارزی

فرمول تضمین ثبات ارزی

عبارات مهم : بازار

بعد از اقدام مناسب سیاست گذار، تقاضای احتیاطی از بازار کنار رفت تا با مدیریت نوسانات آرامش به بازار بازگردد. از چهارشنبه گذشته، روند قیمت ها شکل نزولی به خود گرفت و دلار در ۷ روز کاری نزدیک به ۴۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به کف کانال ۴هزار و ۵۰۰ تومانی نزدیک شد. نشانه ها و اشاره ها حکایت از آن دارد که بعضی از تقاضاهای سفته بازانه در کمین قیمت نشسته اند. علامتی که می تواند به معنای احتیاط در تعقیب سیاست کم کردن قیمت باشد. براساس مشاهدات میدانی روز گذشته بازگشت زیرپوستی تقاضا به بازار ارز می تواند تاییدی بر این توصیه باشد.

سیاست گذار ارزی به درستی همواره نشانه مهم خود را «ثبات بازار» اعلام کرده هست؛ اکنون نیز به نظر می رسد بازارساز به جای کم کردن قیمت ها، مهار نوسان را در دستور کار قرار بدهد؛ راهبردی که به معنای تضمین ثبات ارزی به حساب می آید. البته پیش شرط اجرای روش ثبات ارزی، همراهی دولت، رسانه ها و شهروندان با سیاست گذار هست. اصرار غیرضرور بر کم کردن قیمت اسمی ارز و ترویج نگاه متعصبانه و به دور از منطق اقتصادی موانع ایجاد ثبات پایدار در بازار هستند. عوض کردن تمرکز از قیمت به نوسان و حمایت از بازار در این مسیر می تواند مانعی در برابر بازگشت شوک به بازار ارز باشد. درواقع پادزهر نوسان، دوری از تثبیت قیمت اسمی ارز است.

فرمول تضمین ثبات ارزی

روز گذشته، قیمت دلار یک سطح دیگر پایین رفت و سکه نیز به کانال یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان وارد شد. روز چهارشنبه، شاخص بازار ارز ۴۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۴ هزار و ۵۲۰ تومان رسید. صرافی های منتخب بانکی حتی در ساعات انتهایی روز قیمت دلار در حجم عمده را تا ۴ هزار و ۴۹۸ تومان پایین بردند. به گفته فعالان، دیروز بازارساز همچنان دست اوج را در بازار ارز داشت؛ با این حال آنچه سیاست گذار باید آن را به عنوان هشداری مدنظر قرار دهد، بازگشت بخشی از تقاضا به صورت جزئی به بازار بود. یکی از نشانه های بازگشت تقاضا، تشکیل صف مقطعی خرید در برابر یکی از صرافی های میدان فردوسی بود. بر اساس گفته های بازیگران رسمی، همچنین روز گذشته تعداد افراد بیشتری نسبت به روزهای ابتدایی هفته به بازار مراجعه می کردند.

برخی معامله گران غیررسمی نیز به طور نامحسوس به بازار بازگشته بودند و در مقاطعی میل به داشتند که جهت مشتریان خود از صرافی های رسمی و منتخب ارز تهیه کنند. به نظر می رسد بازگشت قیمت دلار به حوالی مرز ۴هزار و ۵۰۰ تومان بااهمیت ترین عاملی بوده که جذابیت خرید را جهت دسته ای از خریداران اوج برده هست. با اینکه میزان این تقاضا در روز چهارشنبه محدود بود، ولی این هشدار را مطرح می کند که در صورت تعقیب سیاست کم کردن قیمت به جای تمرکز بر ثبات بازار، تقاضای بیشتری به بازار بازگردد. یکی از از ملاحظاتی که سیاست گذار از هفته ِآینده باید به آن توجه کند، باز شدن بازارهای چین بعد از تعطیلات سال نو هست. به گفته یکی از تحلیلگران، بازگشایی بازار چین و ورود نقدینگی تازه در روزهای ابتدایی اسفند به بازار می تواند میزان تقاضا را از هفته آینده بالاتر ببرد. دیگر موضوعی که بازارساز می تواند مدنظر قرار دهد، اوج بودن بعضی قیمت های حواله در بعضی کشورهای همسایه هست. یکی از کارها مناسب بازارساز در هفته جاری، نظارت مناسب بر صرافی هایی بود که از سامانه سنا ارز خریداری می کردند.

بعد از اقدام مناسب سیاست گذار، تقاضای احتیاطی از بازار کنار رفت تا با مدیریت نوسانات آرامش به بازار بازگردد. از چهارشنبه گذشته، روند قیمت ها شکل نزولی به خود گ

به گفته بخشی از حاضران در بازار، ارزی که از سوی صرافی های منتخب عرضه شد، در روزهای گذشته کمتر به مناطق مرزی مانند سلیمانیه عراق انتقال یافته شد. این در حالی بود که بعضی نوسان گیران ارزی تلاش داشتند با جوسازی اطراف اوج بودن ارزش این ارز در این مناطق دامنه نوسانات ارزی را در بازار داخلی اوج ببرند. بازارساز در کنار مدیریت دامنه نوسانات به جای تعقیب کم کردن قیمت می تواند با سختگیری در مورد قاچاق ارزی اوضاع آرام بازار ارز را حفظ کند. در واقع، سیاست گذار باید ورود بخشی از تقاضا به بازار را جدی بگیرد و تلاش کند قیمت ها را به گونه ای پایین نیاورد که جهت سفته بازان جالب شود.

افزون بر این، سیاست گذار در مقطع کنونی بیش از هر عاملی نیاز دارد که انتظارات بازیگران ارزی را مدیریت کند. با اینکه قیمت دلار از چهارشنبه هفته گذشته حدود ۴۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داده هست، عده زیادی از معامله گران دلار خود را نگه داشته اند؛ این دسته احتمال می دهند که در ماه های آتی ریسک ترامپی جو هیجانی را در بازار بالاتر ببرد. در این شرایط، به نظر می رسد بازارساز می تواند با برقراری ارتباط مناسب با بازار و انجام بعضی کارها عملی اعتماد را در میان این بازیگران اوج ببرد. یکی از مسائلی که کمتر به آن توجه می شود این است که اگر قیمت دلار در سال بعد به سطح ۵ هزار و ۵۰۰ تومان نیز برسد به معنای رشد حدود ۲۰ درصدی خواهد بود. این در حالی است که هم اکنون می توان از بانک ها با گواهی های سپرده تازه بدون ریسک ۲۰درصد سود دریافت کرد.

دنیای اقتصاد

فرمول تضمین ثبات ارزی

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | نوسان | بازگشت | بازگشته | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs